İletişim

Dış ticaret ile uğraşmakta olan kişiler sık sık belli başlı belgeler ile karşılaşmak durumunda kalabiliyorlar. Dış ticarette kullanılan belgeler ve anlamlarına aşağıdaki listemizden ulaşabilirsiniz.

A.T.A Karnesi

A.T.A Carnet yani eşyaların gümrük vergisine tabi olmadan geçici bir şekilde kabul edilmesini sağlayan bu belge milli gümrük belgesi yerine kullanılmak üzere düzenlenebilen bir belgedir.

Analiz Raporu

Uluslararası olarak Certificate of Analysis olarak nitelendirilen analiz raporu belgesi gıda kimyasal maddeler için gerekli olan bir rapor belgesidir.

Bitki Sağlık Sertifikası

Bitki veya bitkisel ürünlerin herhangi bir hastalık içermediği ve haşerelerden korunmuş olduğunu belirten sertifika belgesidir.

Çeki Listesi

Malın yüklendiği taşıtların içeriğini birim, paket, çuval vb. şekillerde ağırlık bazında ayrıntılı olarak gösteren gerekli bir listedir.

Konsolusluk Faturası

İhracatçı firmanın ihraç edeceği malı  ülkenin konsolosluğuna boş fatura formu doldurarak tasdik ettirdiği fatura şeklidir.

Gümrük Beyannamesi

Gümrük Mevzuatı uyarınca doldurulan ve ihracatçı birliği tarafından onaylanması gereken belgedir. Bu belge son olarak gümrük idaresine sunulur.

Karayolu Taşıma Belgesi

Ürünlerin nakliye firması tarafından belirtilen rotasyon ve bölgeye taşınması üzere teslim alındığını belirten bir belgedir.

Deniz Konşimentosu

Deniz taşımacılığı tercih edildiği zaman malların taşınmak üzere firma tarafından teslim alındığını ya da yüklendiğini belirten belgedir.

Sigorta Poliçesi

Sigorta firması ile yapılan sözleşme çerçevesinde ürünlerin sigorta edildiğini kanıtlayan hak ve sorumlulukların yer aldığı belgedir.

Bizim ile iletişime geçin
Bize ihtiyaçlarınızı anlatın ve sizin için ideal çözümü tasarlayalım
Telefon WhatsApp Harita E-posta