İletişim

İthalat eşyalarının gümrük kıymetleri, Gümrük Kanunu 24 ila 26. maddeleri ve Gümrük Yönetmeliği 45 ila 50. maddelerinde “Belirtilen kıymet tespit yöntemlerinin sırasıyla uygulanması yöntemleriyle tayin ve tespit edilir.” şeklinde belirtilmiştir.

Yöntemler arasında satış bedeli yöntemi ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca eşyaların benzer eşyalar olması yönetimleri de bu sürece dahildir. İndirgeme yöntemi, hesaplanmış kıymet yöntemi ve son yöntem olarak adlandırılan yöntemler ithalat eşyalarının gümrük kıymetlerini ortaya çıkartır.

Beyan Sahibi Yazılı Talepte Bulunabilir mi?

Buradaki asıl amaç satış bedeli yönteminin kullanılması ve bu yöntemin kullanılmasına engel teşkil edebilecek bir durumun söz konusu olması ile sırasıyla tüm yöntemlerin denenmesidir. İlk beş yöntem çerçevesinde belirlenmemiş olan ithalat eşyalarının gümrük kıymeti son yönteme göre belirlenir.

Bir önceki yöntem uygulandığı zaman ithalat eşyasının gümrük kıymeti ortaya çıkartılabiliyor ise bir sonraki yönteme geçilmez. Fakat beyan sahipleri yazılı taleplerini gümrük idaresine gönderdikleri zaman uygun olan durumlarda indirgeme yöntemi ile ortaya çıkartılmış olan kıymet değerlerinin uygulama sıralamaları değiştirilebilir.

Bizim ile iletişime geçin
Bize ihtiyaçlarınızı anlatın ve sizin için ideal çözümü tasarlayalım
Telefon WhatsApp Harita E-posta