İletişim

Pirinçteki katma değer vergisinin (KDV) yüzde 8 oranından yüzde 1’e düşürüldüğü Bakanlar Kurulu kararnamesi ile yayımlandı. Resmi Gazete’de yer alan kararname uyarınca, pirinç artık yüzde 1’lik KDV oranlarına sahip olan ürünler arasında yer almaya başlayacak. Geçtiğimiz günlerde üreticiler tarafından yeni KDV ayarlaması yapılacağı ve pirinç fiyatlarının da düşebileceği açıklaması yapılmıştı.

Tüketiciler de Yararlanabilecekler

Pirinç fiyatları ile ilgili açıklamalar yapan Orgin Agro Yönetim Kurulu Başkanı Alper Önel açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Bildiğiniz üzere pirincin hammaddesi çeltik alımları esnasında %1’lik bir KDV ödemesi yapılıyor. Fakat fabrikalarımız toptan satımlarda %8 oranında KDV ödemek zorunda kalıyorlardı.

Bu oranları %1’e çekerek ilk olarak kayıt dışının önüne geçilmiş oluyor. Devletin kasasına daha fazla vergi girmiş olması ve tüketicilerin sofralarında daha ucuz pirinç elde edebilmeleri de bu kararname sayesinde gerçekleşecek. Sektör ve tüketici açısından oldukça bir karar alınmıştır diyebiliriz.”

İndirilen KDV oranının kısa bir süre sonra tüketicilere yansıması ve daha uygun fiyatlar ile pirinç satın alabilmeleri mümkün olacak.

Bizim ile iletişime geçin
Bize ihtiyaçlarınızı anlatın ve sizin için ideal çözümü tasarlayalım
Telefon WhatsApp Harita E-posta